Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi

Nisan 8, 2022 Kapalı Yazar: admin

Kadınların en çok yaşadığı problemler arasında selülit bulunuyor. Bu durum vücudun herhangi bir deformasyon sonucunda çıkabildiği gibi genetik yatkınlık şeklinde de görülebiliyor. Bizler de bu konunun önemini bilerek sizler için detaylı araştırma gerçekleştirdik. Selülitin başlıca nedenleri nelerdir? Tedavi teknikleri nasıldır? Selülit tedavisi konusunu daha yakından takip edelim.

Selülit Nedir?

Genel olarak bacak ve kalçada portakal kabuğu şeklinde görülen ufak bir cilt problemidir. Metabolizmada gerçekleşen bozukluklardan dolayı oluşan selülitler, derinin altında mevcut olan yağ dokularının birikmesi ile kendisini gösterir. Ayrıca vücutta bulunan yağ hücreleri genişleyerek septa lifli bantlar ile bir araya gelmesi ana sebep olarak belirtilir.

Genişleyen yağ hücreleri tenin üzerinde ufak tefek şişlikler meydana getirir. Üstelik bu durum septa yağ dokusu üzerinde baskı kurarak ciltte çukurlara sebep olur. Tüm bu olaylar çerçevesinde vücut üzerinde pürüzlü bir kötü görünüm ortaya çıkar.

Selülit Neden Olur?

En çok bacaklarda görülen bu problemin ana sebeplerinden bir tanesi genetik faktörlerdir. Bunun dışında hormon problemleri, fazla kilo, yanlış beslenme, aşırı derecede kilo verme, sigara tüketimi ve hareketsiz yaşam gibi faktörlerde bulunuyor. Tabii ki bu durumu yaşayanlar selülit nasıl geçer diye düşünebiliyor. Selülitlerden kurtulmak isteyenler için pek çok yöntem de bulunuyor.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Vücutta gerçekleşen hafif dereceli selülitler baldırın el ile sıkıştırıldığı zaman portakal kabuğu görüntüsü vermesi ile anlaşılır. Fakat bazı durumlarda yok denecek kadar az bile görülebilir. Şiddetli türden olan selülitlere bakıldığında çok fazla girintili çıkıntılı ve buruşuk bir durum görülür. Böyle durum görüldüğü takdirde tedavi işlemi çok uzun gerçekleşecektir.

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Böyle bir problemi yaşayan kadınlar mutlaka hangi derecede olduklarını bilmeleri gerekir. Çünkü yapılacak olan işlemler derecelerine göre farklılık gösterir. Derecenin belirlenmesi için uzman kişinin yardımı alınır. Uzman kişinin uyguladığı yöntemler sayesinde selülitin derecesi kolay şekilde öğrenilebilir. Selülitin derecelerini şöyle sıralayabiliriz;

1. Dereceli hafif selülitler,

2. Dereceli orta selülitler,

3. Dereceli güçlü selülitler,

Selülitlerin dereceleri vücutta görülen belirtilere göre 3 gruba ayrılıyor.

1. Derece

Birinci dereceli olan selülitlerde sadece cildin el ile sıkılaştırılması ile birlikte portakal kabuğu durumu ortaya çıkar. Uzanırken ya da ayakta dururken hiçbir zaman belirti verilmez. Genellikle genç kızlarda görülen ufak çaplı problemdir.

2. Derece

İkinci dereceli olan selülitlerde belirtiler daha fazla görülür. Bacak bacak üstüne atılırken veya ayakta dururken hafif şekilde belirtiler meydana gelir. Bölge sıkıştırıldığı zaman portakal kabuğu görüntüsü daha çok belirgindir. Üstelik kollarda ve karın kısmında da görülebilmesi mümkündür.

3. Derece

Üçüncü dereceli olan selülitlerde belirtiler en şiddetli şekildedir. Vücudun duruşu nasıl olursa olsun çok net bir şekilde görülür. Bazı durumlarda ağrı bile oluşabilir. Bu derece menopoz dönemine giren kadınlarda her zaman görülür.

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

En etkili selülit tedavisi konusu kişinin vücudunda olan dereceye göre farklılık gösterir. Duruma göre lazer teknolojisi, ultrason ve radyo frekansı kullanılır. Fakat en önemlisi kişinin hayatında diyet ve sporun olmasıdır. Beden karakteri ile birlikte bedenin yapısı, problemin iyileşmesine yönelik hızı da gösterir. En son olarak uzman kişinin yapmış olduğu tanı ve tedavi sürecinde olması gerekenler belirlenir. Bu şekilde tedavi işlemleri başlamış olur.

Fazla Kilodan Kurtulmak

Vücudunda fazla kilosu olanlar diye ve sporu kesinlikle ihmal etmemelidir. Fazla olan yağların erimesi ile selülitin tedavisine destek verilir. Fakat kilo verirken acele edilmemesi gerekir. Bunun nedeni zayıflık sonucunda sarkan etlerin çoğalabilme riskidir. Kilo verenler yavaş fakat sağlıklı şekilde kilo vererek selülitin tedavisine destek olmalıdır.

Lazer Destekli Liposuction İşlemi

Lazer destekli liposuction tedavi yönteminde kişinin selülitli bölgesinde ince kesik atıldıktan sonra deri altından ufak tüp yardımı ile yağ hücreleri emilir. Sonrasında ise lazer devreye girerek bölgede ki yağları eritmeye yardım eder. Yapılan bu tedavi yöntemi ile kısa zamanda vücut üzerinde değişiklik gözlemlenir.

Akustik Dalga İşlemi

İleri dereceli olan selülitlerde akustik dalga işlemi uzman kişiler tarafından her zaman tavsiye ediliyor. Bu işlemde bölgeye şok dalgaları gönderilerek yağların parçalanması sağlanıyor. Böylece cilt sıkılaşarak elastik halini geri kazanabiliyor.

Masaj Yöntemi

Vücudun kan akışını düzenleme konusunda yardımcı olan masaj yöntemi, kalıcı selülit tedavisi konusunda öne çıkan seçeneklerdendir. Uzman kişi tarafından 45 dakikalık 10 seans yapıldığı takdirde yağ dokularında parçalanma gerçekleşir. Elbette bu masaj gerçekleşirken çeşitli kremler ve fırçalar da tedavide destek olur.