Erken Boşalmayı Önlemek Mümkün mü?

Erken Boşalmayı Önlemek Mümkün mü?

Mart 17, 2022 Kapalı Yazar: admin

Erkeklerin daha sık yaşadığı bir sorun olarak bilinen erken boşalma sorunu hem fizyolojik hem de biyolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Erken boşalmayı önlemek mümkün mü? Devamını oku. Cinsel sağlık bilgileri için sitemizi hemen incele.

İnsanlar karşı karşıya kaldıkları erken boşalma sorunlarını hiç kimseye hatta doktorlara bile anlatmak istemiyor. Ancak hayatı zorlaştıran ve evlilikleri tehlikeye sokan erken boşalma sorunu kesinlikle tedavi edilebilir ve buna bir hastalık olarak bakılmalıdır.

Hissedildiği ilik zamanlarda hafif şekilde etkisi görülen ve çok da üzerinde durulmayan erken boşalma sorunu ciddi bir sebeple ortaya çıkıyorsa zamanla şiddetini artıracaktır. Hissettiğiniz anda doktor yardımı almak kısa sürede erken boşalma sorununu ortadan kaldırabilir.

Erken Boşalma Türleri Nelerdir?

Erken boşalma pek çok insan tarafından yaşanan bir sorun olduğu halde bunu dile getirmek ve doktora başvurmak konusunda herkes yeterince cesur olamıyor.

Erken boşalma sorunlarının birden fazla türü bulunmaktadır ve bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Ömür boyu erken boşalma, bu tür erken boşalma ilk cinsel aktivite ile birlikte görülür ve yaşam boyu devam eder. Genel popülasyonda en nadir görülen erken boşalma türüdür ve günümüzde genel olarak erkeklerin yüzde 2 ile yüzde üçü bu sorunu yaşamaktadır.
  • Edinilmiş erken boşalma, bu daha yaygın bir sorundur. Fizyolojik veya psikolojik değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
  • Erken boşalma değişkeni, bu sorun erken boşalma probleminin en yaygın türüdür. Genel popülasyonun %8.5-11.4’ünde görülür. Kişi zaman zaman normal, zaman zaman da erken boşalma sorunları yaşar.
  • Duyusal erken boşalma, bu tip insanda aslında erken boşalma sorunu yoktur ancak kültürel ve psikolojik nedenlerle erken boşalması olduğunu düşünür. Bu durum da partner açısından oldukça sakıncalı bir durumdur.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişebilen erken boşalma sorununun sebepleri arasında ciddi sağlık sorunları ya da psikolojik problemler görülebilir. Hangi sebeple olursa olsun bu sorunun tedavisi için uzmanlardan destek alınmalıdır.

Ancak bu her iki durumunda kendine özel sebepleri bulunmaktadır. Erken boşalmanın psikolojik nedenlerini maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

  • Cinsel deneyimsizlik ve bilgi eksikliği
  • Kişinin kendini bedenen beğenmemesi ve yanlış algı sorunları
  • İlişkilerde yenilik ve partnerin yabancılığı
  • Aşırı gerginlik ve huzursuzluk durumları
  • İlişki stresi, endişe, korku ve depresyon

Her insanın başına gelebilecek olan bu psikolojik nedenlerin zamanla geçmesi beklense de bazı kişiler için terapi desteği gerekebilir. Söz konusu olumsuzluklar etkin bir terapi ile tedavi edilebilir. Bu psikolojik faktörler, özellikle daha önce normal boşalması olan ve daha sonra erken boşalma ile karşı karşıya kalan erkeklerde en yaygın nedenlerdir.

Geciktirici ürünler

Erken Boşalma Önlenebilir mi?

Erken boşalma olan erkekler bu sorunu kendi başlarına çözmek için birtakım stratejiler geliştirebilirler. Ön sevişme sırasında artan penis uyarımı cinsel haz alma süresini kısaltacağından, bu sorunu yaşayan erkekler ön sevişmeden kaçınabilir. Erken boşalma sorunu hayatı tamamen çekilmez hale getirebilir, eşlerin birbirleri arasındaki ilişki kalitesinin bozulmasına ve hatta gerginliklerin yaşanmasına neden olur. Bu durum cinsel hazzı ve kişinin kendisi ve partneriyle olan iletişimini azaltır.

Ayrıca bir kadın partnerde uyarılma sorunlarına neden olabilir. Bir diğer yanlış strateji ise ilişki sırasında sıkma, dudak ısırma gibi kendinize karşı acı verici davranışlarda bulunmaktır. Bu yaklaşımın amacı cinsel hazzı azaltarak yaşamı uzatmaya çalışmaktır. Süre uzatılsa bile cinsel eylemin kalitesi bozulacaktır. Ön sevişmeyi uzatarak bir partnere cinsel tatmin vermek, bir kişinin kendi başına alabileceği en doğru stratejidir.

Erken Boşalma Nasıl Teşhis Edilir?

Erken boşalma sorununun teşhisi için gerek fizyolojik ve gerekse psikolojik muayenelerin yapılması gerekir. Sorunun kaynağının detaylı şekilde araştırılması sorunun çözümü için son derece önemlidir. Eğer psikolojik bir nedenle erken boşalma sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız öncelikle terapi desteğini düşünebilirsiniz. Fizyolojik bir nedenle erken boşalma sorunu varsa mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene ve teşhis yapılmalıdır. Bu sorunun teşhisi için hormon testleri ve daha baka yöntemler de kullanılabilir.

Bu görüşme sırasında hastanın en detaylı öyküsü, tedavi stratejisinin doğru belirlenmesini sağlar. Anamnezde geçmiş ve şimdiki hastalıklar, kazalar, travmalar, kullanılan ilaçlar incelenecek ve hastanın cinsel hayatı dinlenecektir.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Bugün günümüz tıp bilgisi ve deneyimi ile erken boşalma sorunlarını çözmek kolay ve hızlı gelişen bir süreçtir. Hastalığın altta yatan nedeni belirlendikten sonra hastanın durumuna göre aşağıdaki tedavilerden biri veya birkaçı birlikte kullanılabilir.

Erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemler şunlardır;

Ağız yoluyla alınan ilaç tedavileri

Etkili egzersiz çalışmaları ve spor

Bu amaçla üretilen krem ve jel ürünler

Aile ve seks terapileri

Cerrahi müdahale yöntemleri

Oral ilaçlar erken boşalma tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kesinlikle doktor gözetiminde kullanılması gereken ilaçların etkili olmaması ve gerekli görülmesi halinde cerrahi yöntemlerle müdahale de edilebilir. Söz konusu durumlara karşı ilaç tedavisi son derece etkilidir ancak bazı bünyelerde ve bazı sorunlar karşısında cerrahlar tarafından ameliyat önerilebilir.